Altocumulus lenticularis - to nieruchoma chmura w kształcie soczewki, ustawiona pod kątem prostym do kierunku wiatru, a równolegle do linii gór.Chmury tego typu często mylone są z UFO gdyż ich kształt przypomina nam statki kosmiczne. Poniższe chmury pojawiły się nad Rybnikiem 27.04.2013
Zjawisko optyczne w przyrodzie, obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty bądź tęczowy pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko powstaje poprzez załamanie się światła na kryształkach lodu znajdującego się w atmosferze. Występuje najczęściej na chmurach typu Cirrostratus lub we mgle lodowej.
13 kwietnia 2013 przez Polskę przetoczyły się pierwsze burze, oto wideo i kilka zdjęć jednej z nich. Superkomórka burzowa przetoczyła się przez Rybnik.
Zjawisko optyczne w przyrodzie. Światło słoneczne odbija się od kryształków lodu zawartych w chmurach typu Cirrus. Powstają wtedy barwne plamy w tym przypadku po obu stronach Słońca.
Wypukłości znajdująca się w dolnej części chmury przypominające bąble. Mogą pojawić się na chmurach typu Altocumulus, Stratocumulus, Cumulonimbus. Chmury te zwiastują burzę lub występują po przejściu burzy.
Zjawisko optyczne w atmosferze. Jest to jasna plama światła odbitego na chmurach piętra wysokiego takich jak Cirrus. Duża zawartość kryształków lodu w tych chmurach powoduje odbicie światła słonecznego czego efektem są tęczowe kolory.
Iryzacja chmur, tęczowe chmury, zjawisko optyczne.
Zjawisko optyczne polegające na odbiciu światła słonecznego na chmurach takich jak Altocumulus lenticularis, Cumulus, Cirrocumulus. Efektem jest powstanie tęczowych kolorów na chmurach.